(Nejen) APRÍLOVÉ PROBUZENÍ & POVZBUZENÍ — JAK ZATOČIT S ÚNAVOU?

(Nejen) APRÍLOVÉ PROBUZENÍ & POVZBUZENÍ —
JAK ZATOČIT S ÚNAVOU?

Také koukáte z okna na to dokonale aprílové počasí? Chvíli sluníčko a za pár minut sněhová přeháňka… A než stačíte ze skříně vytáhnout zimní bundu nebo deštník, obloha je opět blankytně modrá a sluníčko svítí.

Určitě i toto počasí může mít za následek naši slabší energii, kolísavou náladu a jarní únavu. 

Prostě už jsme se naladili na jaro a najednou nás opět překvapuje návrat zimy.

A když se k tomu přidají různé migrény, nachlazení a osobní či pracovní frustrace — můžeme se z toho dopracovat až do nelehkých jarních splínů.

Jak z tohoto souboje tepla se zimou vyjít jako vítěz? Nebo alespoň jako NE-poražený.

Mám pro vás pár tipů, jak si svou energii šetřit a neunavovat se více, než je nezbytně nutné.

1. SPÁNEK

No jo, tohle je prostě never-ending story… Vlastně to téměř vždycky a téměř ve všem bude číslo 1.

Věděli jste, že mozek nám spotřebovává až 20% veškeré naší energie? 

To opravdu není málo a je to o to zásadnější, že mozek úplně moc jinak odpočívat nedokáže.. Jede non-stop na plné obrátky. 

Spánek by se mohl zdát jako jeho time-out, čas bez práce, čas zahálení — opak je ale pravdou! Během spánku probíhá v mozku zásadní detoxikační činnost, inventura, čištění, konsolidace vzpomínek a zážitků a nabírání energie na další den. 

A když mu tento čas nedopřejeme, jedeme prostě na energetický dluh. Neustále. Den za dnem.

A únavu potom následně vytěsňujeme kofeinem a dalšími stimulanty, které nám zatěžují zase další orgány a jen roztáčíme začarované kolo.

Takže zatočte s únavou — odměňte se spánkem! 

2. DÝCHÁNÍ

No a kromě spánku můžeme náš mozek podpořit správným dýcháním.

A začneme tím, že správné dýchání je DÝCHÁNÍ NOSEM. Jogíni s oblibou říkají, že ústa jsou na jedení, na dýchání je určený nos. 

Dopřejte si několikrát za den vědomý nádech a vědomý výdech. Zastavte se a uvědomte si tu samozřejmost, kterou pro nás naše dýchání je. 

Náš organismus se vám odvděčí výrazným zklidněním tepové frekvence, našich emocí, uvolněním svalového napětí, zpomalením myšlenek, snížením produkce stresových hormonů a mnoho dalšího.

3. STRAVA

Není žádným tajemstvím, že k odlehčení našeho života nám může výrazně pomoci právě odlehčení stravy. 

Pokud chceme získat do života pestrost a lehkost našich postojů, zpracování emocí či myšlenek, je dobré začít tím, že dopřejeme našemu organismu lehkost a pestrost i v jídle. Protože organismus, který má práci s trávením těžkého jídla, nemá už dost energie na “trávení” a překonávání našich běžných denních starostí.

K dubnu patří ZELENÁ! Takže saláty, polníček, brokolice, kedlubny, avokádo, hrušky, jablka a další.

Velkou sílu najdete i v naklíčených potravinách, protože ta síla, kterou v sobě klíček potřebuje probudit, aby se prodral na světlo světa, vás rozhodně taky nakopne!

A nejcitlivějším orgánem jsou JÁTRA — vše o tom, čím jim můžete ulehčit a čím je optimálně nakrmit, naleznete v mém článku o orgánových hodinách ZDE »>

4. RELAXACE V PŘÍRODĚ

No a když ZELENÁ, tak jednoznačně PŘÍRODA. Zelená barva uklidňuje, čerstvý vzduch dodává našemu mozku energii a bystří naše smysly.

Nevyhýbejte se ani procházkám po jarním deštíčku, ba naopak — po dešti se do vzduchu uvolňuje zvláštní alkohol geosmin (z řečtiny přeložený jako “vůně země”) produkovaný bakteriemi z půdy, na který je náš nos extrémně citlivý a který nám navozuje pocit spokojenosti a štěstí.

Některé přírodní národy prý dokonce tuto vůni i vidí a hádejte, jakou barvu má?

Vzduch je v tuto chvíli prý zelený! No vida!

5. VIZUALIZACE POHODY

Jak vypadá vaše POHODA? Jakou má barvu? Co při ní děláte, co cítíte, jak voní prostředí, ve kterém se nacházíte? A kdo je ve vaší blízkosti — jste sami nebo obklopeni svými oblíbenými lidmi?

Moje pohoda je blankytně modrá se zelenkavou (přesně mé “brandové” barvy, žejo :-)) — azurové nebe, tyrkysové moře, teplý vzduch plný slunce, houpací síť s knihou a drinkem…

Náš mozek je neskutečný orgán a dokáže se “vyživit” z pouhé představy! A čím barvitější a konkrétnější vaše vizualizace budou, tím spokojenější váš mozek bude.

Ponořte se u toho ale do vašich emocí, protože tím aktivujete svůj emoční mozek, který má právě ten dar, že nerozlišuje ČAS. Neví, co je minulost, co přítomnost a co budoucnost (na tuto preciznost máme naši šedou kůru mozkovou), takže neví, jestli to, co se v něm odehrává, se už dělo, děje teď nebo bude dít — dokáže ho to rozradostnit na plné obrátky a nabít, jako kdyby to právě teď žil.

Tak se nezdráhejte, udělejte si pohodlí a SNĚTE! Uvidíte, že i po 10 minutách barevného snění vám bude příjemně po těle a probudíte se do reality s pocitem jakési vnitřní spokojenosti a větší laskavosti k sobě i k druhým.

Důvodem je vyplavení serotoinu — hormonu štěstí, který vám zaručeně vyrovná nebo dokonce trochu zvedne vaši pochmurnou náladu.

A CO DODAT ZÁVĚREM?

Hlavně se nezahlťte a nezačněte řešit všechno naráz! To by mělo rychlý (samo)spád dolů.

Hezky krok za krokem — zkuste začít alespoň něčím, tím nejmenším, co můžete udělat třeba HNED TEĎ.

A pokud se vám do toho nebude chtít, je to stále ještě příliš velké sousto — rozporcujte si svůj záměr na ještě menší jednohubku, kterou s chutí slupnete. 😉

A možná vám naopak přijde, že jste se nic moc nového nedozvěděli, ale ono i opakování těchto základních bodů je nesmírně důležité a má velkou sílu!

Pokud většinu z toho již víte a pravidelně děláte, zkuste přidat něco dalšího.

No a jestli děláte vše a daří se vám — máte můj velký obdiv, poklonu a ocenění — JEN TAK DÁL!

Mějte krásné jarní dny,

Míša

Sdílet na Facebooku 

Zaujal tě článek? Chceš zůstat v kontaktu a dostávat občasné inspirace pro svůj SLOW&FLOW život? 😉

Přidej se do mé soukromé facebookové skupiny 💫🦋 Žít vědomě a s lehkostí: Rovnováha ~ Flow ~ Efektivita 🦋💫.

Nebo se přihlaš k odběru mého občasného newsletteru, ať ti nic neunikne:

.